Vernisáž výstavy Cesta kolem světa za 45 minut

Ve čtvrtek 30. listopadu 2023 se v Národním pedagogickém muzeu konala vernisáž výstavy Cesta kolem světa za 45 minut. Za obzory školního zeměpisu a dějepisu.

Výstava v přízemních prostorách muzea včetně sklepení, kde se nachází interaktivní vesmírná obloha, je pro veřejnost otevřena od 1. prosince 2023 do 31. října 2024.

Vernisáže se zúčastnil státní tajemník Ministerstva školství, mládeže
a tělovýchovy PhDr. Ondřej Andrys, MAE, MBA, MPA.

Za kurátory výstavy promluvila Mgr. Michaela Vávrová: „...Staré mapy, učebnice a školní obrazy ukazují svět, který se dynamicky mění. Proměnou prochází místa i krajiny, ale také vizuální identita jednotlivých národů. Při pohledu na tyto školní pomůcky si můžeme dobře uvědomit, jak rychle se naše prožívaná skutečnost stává historií. Nenápadným mementem tak může být například protektorátní učebnice zeměpisu, v níž jsou černým cenzorským inkoustem překryty názvy do té doby suverénních států...”

O kulturní program se postaral pěvecký sbor Základní a mateřské školy Lyčkovo náměstí z Prahy 8 pod vedením paní učitelky Marcely Bílé.

Česká televize o této výstavě natočila reportáž s kurátorkou Mgr. Martinou Halířovou PhD. Ke zhlédnutí od 2. 12. 2023 ZDE.