Prezentace knihy „Škola a válka. Branná výchova v české škole“

Dne 26. července od 17:00 se ve společenském sále Národního pedagogického muzea (Valdštejnská 20, Praha 1) uskutečnila prezentace knihy „Škola a válka. Branná výchova v české škole“ autorů PhDr. Jana Šimka, Ph.D. a Mgr. Martiny Halířové, Ph.D.
Publikace vznikla u příležitosti stejnojmenné výstavy, která je v muzeu k vidění do 31. srpna 2022. Jedná se o první syntetické zpracování historie výuky branné výchovy, která po roce 1989 ze škol zmizela, nyní se ale v souvislosti se zhoršenou bezpečnostní situací ve světě opět hovoří o jejím možném opětovném zavedení do výuky.
Prezentaci publikace zahájila PhDr. Markéta Pánková, ředitelka Národního pedagogického muzea a knihovny J. A. Komenského (NPMK). Roli kmotra publikace se ujal prof. PhDr. Martin Holý, Ph.D., ředitel Historického ústavu Akademie věd České republiky, který práci vyzdvihl jako solidní a potřebné vědecké zpracování dosud opomíjeného tématu. Následně publikaci komplexně představil samotný autor PhDr. Jan Šimek, Ph.D. Na závěr programu ve společenském sálu vystoupili pracovníci NPMK, kteří si připravili čtenou scénku „Poznání“ k besídce brannosti z doby první republiky.
Po skončení prezentace publikace byla pro návštěvníky připravena prohlídka stejnojmenné výstavy „Škola a válka“ s komentářem J. Šimka, který je nejen autorem publikace, ale i kurátorem výstavy. Na závěr byla připravena projekce didaktických školních filmů k branné výchově z období socialismu.
V průběhu akce bylo možné knihu, která je prvním rozsáhlým zpracováním dějin školní branné výchovy, zakoupit za 355 Kč (229 stran, formát 22 x 22 cm, vázaná, velké množství fotografií samostatně i v textu). Knihu lze objednat na e-mailu shop@npmk.cz či telefonicky na tel. č. 257 216 534.

Ke stažení
Tisková zpráva (607.53 KB)