Národní pedagogické muzeum a knihovna J. A. Komenského má prvenství

Dne 24. května 2018 získalo Národní pedagogické muzeum a knihovna J. A. Komenského nejvyšší ocenění v rámci soutěže Duhový paprsek, která každoročně probíhá ve spolupráci s odborem památkové péče hlavního města Prahy. 

Na cenu v kategorii „komplexní a originální označení provozovny v Praze“ bylo v letošním roce nominováno celkem 13 počinů. Na základě doporučení hlavního města Prahy pak v této kategorii zvítězilo právě NPMK. Klíčovou roli při hodnocení sehrála především vizuálně zdařilá podoba vývěsního štítu, jenž patří k výrazným staronovým prvkům reklamy. Zdá se, že měšťanský Dům U Zlatého slunce opatřený klasickým vývěsním štítem sám o sobě vybízí k návštěvě expozičních a výstavních prostor muzea nejen mnohé našince, ale také celou řadu zájemců o historii ze zahraničí. Každodenní zkušenosti přinášejí svědectví o tom, že poutač, při jehož výrobě byly preferovány tradiční materiály – kov a sklo – a také jeho charakteristický tvar (vycházející z historického vzoru) se stal vhodným prostředkem k posílení „genia loci“ renesančního domu, o němž pocházejí první zprávy už z roku 1398.

„Přestože vůbec netušíme, kdo nás do soutěže nominoval, ani který z porotců nám dal svůj hlas, jde o pozitivní reakci na tradiční historické a kulturní hodnoty, jejichž je právě naše muzeum typickým nositelem,“ řekla Mgr. Kateřina Tomešková, Ph.D., vedoucí koncepčního, edukačního a PR oddělení NPMK, která jménem pí ředitelky poděkovala odborné porotě za ocenění. O výsledcích soutěže rozhodovalo osm porotců, v jejichž čele stál předseda, pan Mgr. Pavel Brabec, prezident Asociace českých reklamních agentur a marketingové komunikace. „Jako muzejníci máme velkou radost z toho, že se nám přiměřeným vizuálním působením našeho sídla ve Valdštejnské ulici daří zaujmout jak laickou, tak i odbornou veřejnost,“ dodala poté, co si z rukou pí prof. Ing. Evy Kislingerové, CSc., náměstkyně primátorky hlavního města Prahy, přebrala skleněnou cenu a diplom.

Popisovaný slavnostní akt, který proběhl v Kongresovém sále PVA Expo Praha v Letňanech, se stal zlatým hřebem 25. ročníku mezinárodního veletrhu reklamy, médií a polygrafie REKLAMA POLYGRAF. Pořadatelé letošního veletrhu se tak důstojným způsobem připojili k oslavám stoletého výročí od založení Československé republiky – kromě soutěže uspořádali rovněž zajímavý diskuzní panel STO LET REKLAMY (1918–2018). Je nám ctí, že se díky pořadatelům akce právě muzejníci mohli stát jeho účastníky.

Národní pedagogické muzeum a knihovna J. A. Komenského
Valdštejnská 20
118 00 Praha 1
tel.: 257 533 455
www.npmk.cz

Kontaktní osoby:

PhDr. Markéta Pánková, ředitelka muzea (pankova@npmk.cz, tel. 257 533 455)

Mgr. Kateřina Tomešková, Ph.D. (tomeskova@npmk.cz, tel. 778 451 568)

 

Tisková zpráva ke stažení v PDF

 

Kategorie: 
Muzeum
Valdštejnská 20, Praha 1
úterý–neděle
10–17 hod.
tel.: 257 533 455
V historické budově není bezbariérový přístup.
Ceny vstupného
Otevírací doba o svátcích
© Národní pedagogické muzeum a knihovna J. A. Komenského 2011–2018