Víte, že…?

v roce 1992 v rámci oslav 400. výročí narození J. A. Komenského byla vydána Bibliografie knižních komenian 1945-1990 s předmluvou o stavu komeniologického bádání v různých zemích světa v české a anglické verzi
Pedagogické muzeum
Valdštejnská 20, Praha 1
úterý–neděle
10–12.30 a 13–17 hod.
tel.: 257 533 455
V historické budově není bezbariérový přístup.
Ceny vstupného
Otevírací doba o svátcích

Pedagogické muzeum

Informace (14. 7. 2014) ikonka

Návštěva premiéra a ministra MŠMT

V pátek 11. července 2014 proběhlo v budově Pedagogického muzea J. A. Komenského setkání premiéra Bohuslava Sobotky a ministra školství, mládeže a tělovýchovy Marcela Chládka. Další informace naleznete na adrese http://www.msmt.cz/ministerstvo/novinar/tk-ministr-a-premier.

čti
Návštěva
Novinka ikonka

Stránky archivu Přemysla Pittra a Olgy Fierzové

Dovolujeme si upozornit všechny zájemce, že od 1.7. 2014 jsou na adrese pitter.npmk.cz veřejně přístupné nové webové stránky věnované osobnosti a dílu P. Pittra. Nový web mohl vzniknout díky rezortnímu projektu Implementace nejnovějších technologií do procesu digitalizace a zpřístupnění Archivu P. Pittra a O. Fierzové v souladu se současnými evropskými trendy sdílení dat v prostředí internetu, který na MŠMT předkládá NPMK.

čti
Archiv PP
Novinka ikonka

Nová publikace

Komenský v nás

Národní pedagogické muzeum a knihovna J. A. Komenského vydalo reprezentativní čtyřjazyčnou publikaci (česky, angl., něm., rusky) s názvem Komenský v nás. Publikace obsahuje výběr citátů z děl Komenského doplněný o studii o Komenském jako inspirativní osobnosti pro dnešní složitou dobu. Dále obsahuje životopis Komenského a rodovou linii jeho potomků včetně portrétů některých z nich. Kniha má bohatou obrazovou přílohu. Text je doprovázen kolážemi Miroslava Huptycha. (197 s.) 
Publikaci můžete zakoupit za 299 Kč v muzejním obchodě.

čti
Komenský v nás
Informace ikonka

Projekt „Rok s J. A. Komenským“

Česká škola v Římě v květnu skončila úspěšně originální projekt Rok s J. A. Komenským (2013/2014) ve spolupráci s Národním pedagogickým muzeem a knihovnou J. A. Komenského. Česká škola v Římě dokázala to, co se nedaří na řadě škol v ČR - zajímavou formou poskytuje dětem širší vzdělání o jednom z největších českých myslitelů – o J. A. Komenském. Prokázalo se, že prostřednictvím výuky o Komenském lze prezentovat žákům nejlepší hodnoty české kultury a zároveň ukázat, že výuka cizího jazyka prostřednictvím didaktických principů Komenského, má stále svůj nadčasový význam.

čti
Rok s JAK
Novinka ikonka

Nová publikace

Šustová Magdalena (ed.): Historia scholastica, sv.II. Názorné vyučování a škola. Historický vývoj a současné trendy používání didaktických pomůcek

Pedagogické muzeum vydalo další svazek z tematické řady „Historia scholastica“, která je věnována dějinám školství, pedagogiky, učitelstva a vzdělanosti. Kolektivní monografie je věnována tématu tvorby a využívání didaktických pomůcek na školách, nepřináší jen ohlédnutí do historie, ale shrnuje také praktické zkušenosti současných pedagogů pro využití ve výuce.

čti
Novinka ikonka

Nová publikace

U příležitosti výstavy Hurá do školy! vydalo NPMK III. díl řady Vzácné školní obrazy věnovaný Abecedě.

Publikaci si můžete zakoupit v recepci muzea či na dobírku. Cena je 40,- Kč.

čti
Výstava ikonka

VÝSTAVA PRODLOUŽENA DO 2. 11. 2014

Interaktivní výstava "Hurá do školy! Výstava o prvňáčcích a (nejen) pro prvňáčky" prodloužena do 2. 11. 2014.

Co uvidíte:

  • Rozsáhlou sbírku slabikářů, a to nejen českých, ale také německých, anglických, italských, maďarských, holandských, tureckých. Též slabikáře pro menšiny žijící na území ČR a také slabikář amerických Čechů vydaný roku 1885 v Chicagu.
  • Didaktické obrazy určené k výuce abecedy, prvotního počítání či krasopisu.
  • Sbírku exteriérových tabulí, které označovaly školní budovy a interiérové cedulky, které označovaly školní místnosti.
  • Školní nábytek, hygienické zařízení, aktovky, písanky, psací potřeby…

Ve výstavě žije i skřítek Školníček, který obývá první třídy. 

Pro školy jsou připraveny pracovní listy, na objednávku lze návštěvu výstavy doplnit programy Za tajemstvím písma a papíru, Malý písař či Z babiččiny a maminčiny aktovky (podrobné informace)

čti
Hurá do školy!
Novinka ikonka

Vyzkoušejte si psaní hlaholicí

NPMK se připojilo k oslavám 1150. výročí příchodu Cyrila a Metoděje na Velkou Moravu připomínkou jejich významu pro dějiny vzdělanosti. Do stálé expozice byl instalován nový interaktivní prvek, který návštěvníkům pomůže s lepším seznámením s hlaholicí – speciální slovanské abecedy sestavené sv. Cyrilem (Konstantinem).

Více v tiskové zprávě.

 

čti
Novinka ikonka

Poslechněte si...

Z historie školství v pořadu MONITOR:

TŘÍDNÍ SCHŮZKY - Obávané pravidelné třídní schůzky byly noční můrou nejednoho žáka. Víte, že byly doby, kdy nic podobného neexistovalo?  http://prehravac.rozhlas.cz/audio/2828127

VYSVĚDČENÍ - Důležité i obávané – vysvědčení. Jeden z dokumentů, který doprovází školáky již od dob Marie Terezie.  http://prehravac.rozhlas.cz/audio/2818440

ŠKOLNÍ VÝLETY - Kdo by se netěšil na školní výlet! Víte, kdy výlety začaly? Mají delší tradici než si možná myslíme – sahá až do 19. století.  http://prehravac.rozhlas.cz/audio/2823517

čti
Novinka ikonka

Školní fotografie

Kdo by neměl fotografii „své“ třídy? Holčičky s mašlemi ve vlasech, kluci vymydlení s kravatami. Že jste tuto éru již nezažili? Nevadí, tradici fotografování tříd, výroby maturitních tabel i pořizování momentek z každodenního života školy vám přiblížíme v rozhlasovém pořadu Za školou.
Více na: http://prehravac.rozhlas.cz/audio/2813785

čti

Stránky

© Národní pedagogické muzeum a knihovna J. A. Komenského 2011-2014