Pedagogické muzeum
Valdštejnská 20, Praha 1
úterý–neděle
10–12.30 a 13–17 hod.
tel.: 257 533 455
V historické budově není bezbariérový přístup.
Ceny vstupného
Otevírací doba o svátcích

Pedagogické muzeum

Akce (23. 10. 2014) ikonka

Karel Čapek & já

Zveme Vás na pořad „Karel Čapek & já“. O díle a soukromí Karla Čapka bude hovořit Zdenka Procházková, první manželka Karla Högra, držitelka prestižní ceny ministerstva kultury Artis Bohemiae Amicis a Kafkovy ceny Masarykovy univerzity. Hudební doprovod Filip Martinka, moderuje Vratislav Ebr.

Kdy: 23. října 2014 v 17.00 hod.
Kde: Společenský sál Národního pedagogického muzea a knihovny J. A. Komenského, Valdštejnská 20, Praha 1

Vstupné dobrovolné.

čti
KaČaAJa
Akce (1. 11. 2014 – 14. 11. 2014) ikonka

Týden Vědy a techniky AV ČR v NPMK

NPMK pro vás připravilo následující program:

Pro rodiče s dětmi

čti
Týden vědy a techniky 2014
Informace ikonka

Pro malé a dospívající

Pro malé a dospívající návštěvníky připravili muzejní pracovníci zcela nové pracovní sešity, které je provedou stálou expozicí. Pracovní sešity jsou k dispozici ve třech variantách odstupňovaných podle věku – pro mladší žáky základních škol (2.-5. třída ZŠ), pro starší žáky základních škol a nižších tříd gymnázií (6.-9. třída ZŠ či prima – kvarta) a pro žáky středních škol. Pracovní sešity jsou zahrnuty do ceny vstupného.

čti
Pracovní sešity
Informace ikonka

Omezení výtvarných dílen

Upozorňujeme návštěvníky, že z důvodu rekonstrukce části budovy muzea není možné realizovat výtvarné dílny „Za tajemstvím písma a papíru“ a „Malý písař“.

čti
Omezení provozu
Novinka ikonka

Nová publikace

Komenský v nás

Národní pedagogické muzeum a knihovna J. A. Komenského vydalo reprezentativní čtyřjazyčnou publikaci (česky, angl., něm., rusky) s názvem Komenský v nás. Publikace obsahuje výběr citátů z děl Komenského doplněný o studii o Komenském jako inspirativní osobnosti pro dnešní složitou dobu. Dále obsahuje životopis Komenského a rodovou linii jeho potomků včetně portrétů některých z nich. Kniha má bohatou obrazovou přílohu. Text je doprovázen kolážemi Miroslava Huptycha. (197 s.) 
Publikaci můžete zakoupit za 299 Kč v muzejním obchodě.

čti
Komenský v nás
Výstava ikonka

VÝSTAVA PRODLOUŽENA DO 2. 11. 2014

Interaktivní výstava "Hurá do školy! Výstava o prvňáčcích a (nejen) pro prvňáčky" prodloužena do 2. 11. 2014.

Co uvidíte:

  • Rozsáhlou sbírku slabikářů, a to nejen českých, ale také německých, anglických, italských, maďarských, holandských, tureckých. Též slabikáře pro menšiny žijící na území ČR a také slabikář amerických Čechů vydaný roku 1885 v Chicagu.
  • Didaktické obrazy určené k výuce abecedy, prvotního počítání či krasopisu.
  • Sbírku exteriérových tabulí, které označovaly školní budovy a interiérové cedulky, které označovaly školní místnosti.
  • Školní nábytek, hygienické zařízení, aktovky, písanky, psací potřeby…

Ve výstavě žije i skřítek Školníček, který obývá první třídy. 

Pro školy jsou připraveny pracovní listy, na objednávku lze návštěvu výstavy doplnit programy Za tajemstvím písma a papíru, Malý písař či Z babiččiny a maminčiny aktovky (podrobné informace)

čti
Hurá do školy!
Novinka ikonka

Poslechněte si...

Z historie školství v pořadu MONITOR:

TŘÍDNÍ SCHŮZKY - Obávané pravidelné třídní schůzky byly noční můrou nejednoho žáka. Víte, že byly doby, kdy nic podobného neexistovalo?  http://prehravac.rozhlas.cz/audio/2828127

VYSVĚDČENÍ - Důležité i obávané – vysvědčení. Jeden z dokumentů, který doprovází školáky již od dob Marie Terezie.  http://prehravac.rozhlas.cz/audio/2818440

ŠKOLNÍ VÝLETY - Kdo by se netěšil na školní výlet! Víte, kdy výlety začaly? Mají delší tradici než si možná myslíme – sahá až do 19. století.  http://prehravac.rozhlas.cz/audio/2823517

čti
Novinka ikonka

Školní fotografie

Kdo by neměl fotografii „své“ třídy? Holčičky s mašlemi ve vlasech, kluci vymydlení s kravatami. Že jste tuto éru již nezažili? Nevadí, tradici fotografování tříd, výroby maturitních tabel i pořizování momentek z každodenního života školy vám přiblížíme v rozhlasovém pořadu Za školou.
Více na: http://prehravac.rozhlas.cz/audio/2813785

čti
Novinka ikonka

Z historie školství

tentokrát témata: ŠKOLNÍ JÍDELNY a TROJROZMĚRNÉ POMŮCKY

Návštěva školní jídelny patří u většiny z nás k „nezapomenutelným“ zážitkům. Víte, kdy a proč školní jídelny vznikly? A kde se děti stravovaly před jejich vznikem?
Více na: http://prehravac.rozhlas.cz/audio/2809031

čti
© Národní pedagogické muzeum a knihovna J. A. Komenského 2011-2014